V již několikrát zmiňované Škole šití jsem se také naučila vytvořit si vlastní střih na sukni. Líbí se mi na něm, že je jednoduchý a hlavně velmi dobře upravitelný. Je super mít vlastní střih a ten pocit, že jsem si vyrobila sukni VČETNĚ střihu, je takový povznášející:-)
A abych se nevznášela sama, ráda se o tajemství tohoto střihu podělím.
Budeme potřebovat tyto pomůcky: nůžky, papír (ideálně balící), tužku, gumu, pravítko (ideálně krejčovské), pokud nemáte krejčovské pravítko tak alespoň křivítko
Jaké míry potřebujeme znát? - stačí tři - obvod pasu, boků a délka sukně
Pro větší představu jsem zvolila tyto míry: obvod pasu - 74 cm, obvod boků 96 cm a délka sukně 50 cm.
Výpočet záševků: Šíři jednotlivých záševků zjistíme tak, že vezmeme 1/2 obvodu boků od ní odečteme 1/2 obvodu pasu a výsledek rozdělíme na čtyři části.
A nyní již konkrétně: 1/2 obvodu boků je 48 (96:2) - 37 (74:2) = 11 cm
11 následně rozdělíme na 3 cm (šíře záševku na zadním dílu), 3 cm a 3 cm (šíře "vykrojení u středové čáry) a 2 cm, což je záševek na předním díle.
Při "dělení" je potřeba pamatovat na tato pravidla: záševek na předním díle je vždy užší než na zadním díle, šíře záševků u středu jsou vždy stejné.
Snažila jsem se tvorbu střihu nafotit, bohužel na prvních snímcích nejsou čáry téměř vidět, proto jsem část fotografií upravila v programu malování, přesto snímky nejsou ideální.Omlouvám se za jejich sníženou kvalitu.
![]() |
Krok č. 2 - Od bodu A naměříme svisle 18 cm, tím nám vznikne bod B. Délku 18 cm měříme vždy - jedná se o konstantní hloubku boků. Z bodu B narýsujeme vodorovnou čáru. |
![]() |
Krok č. 3 - Z bodu A naměříme (opět směrem dolů) délku sukně tj. 50 cm, tím nám vznikne bod C. Opět z něj narýsujeme vodorovnou čáru. (přímku). |
Krok č. 8 - Aby sukně lépe padla, uděláme na předním díle podstřižení. Na pravé straně předního dílu naměříme 1 cm, uděláme bod a ten následovně spojíme s okrajem vybrání viz obrázek. |
![]() |
Finále - střih vystřihneme včetně podstřižení. Pozor, záševky se na střihu vystříhávají, na látce však ne! Tam se sešívají a poté rozžehlují. Pokud chceme 4 dílnou sukni pokládáme střih na látku, která není přeložena. Jestliže chceme 2 dílnou sukni, přikládáme střih vždy rovnou hranou na přeložku látky. Jak jsem psala výše, tento střih se může upravovat. Např. z něj může být boková či áčková sukně. Sukně se sedlem ,klínovými kapsami či jednostranně krytým rozparkem. Ale o tom zase příště:-) |
To je super návod, ve výsledku to bude úplne "obyčejná" sukně, ale právě na těch základních věcech nejvíc vynikne preciznost zpracovaní.Těším se na další díl!
OdpovědětVymazatMoc děkuji za komentář! Máte pravdu, bude to úplně "obyčejná" sukně:-), vyzkoušela jsem si ale, že když ji člověk dělá "na míru" tak se opravdu hezky nosí. Budu se snažit, co nejdříve dodat pokračování:-)
OdpovědětVymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatMohu se prosím zeptat, zda se záševky dělají uprostřed dílu po "odstřižení" bokových záševků nebo před tím? Resp. zda se dělají uprostřed pásové šířky nebo bokové šířky?
OdpovědětVymazatMohu se prosím zeptat, zda se záševky dělají uprostřed dílu po "odstřižení" bokových záševků nebo před tím? Resp. zda se dělají uprostřed pásové šířky nebo bokové šířky?
OdpovědětVymazatDobrý den, omlouvám se, že reaguji až nyní. Díky prázdninovému režimu nejsem na blogu tak často. Jestli dobře chápu Vaši otázku, tak Vás zajímá, zda udělat záševky (na předním i zadním dílu) poté, co jste již vytvořila boční švy (ty se dělají pomocí křivítka). Jinými slovy - zda udělat záševky na obou dílech poté, co pasová linie již bude zúžena o boční švy. Odpověď zní ano. Nejprve se vytváří boční švy, tím se pasová linie zúží a teprve poté, se tvoří záševky. Pokud byste potřebovala, tak se klidně ozvěte na krizulka@seznam.cz Přeji hezké letní dny :-)
VymazatDobrý den, děkuji za návod :) Bude pokračování? Zajímalo by mě, jak udělat sedlo k nabírané sukni. A další zmiňované úpravy střihu. Děkuji :)
OdpovědětVymazat